Přihlásit přes Facebook

Co to je paracord neboli padáková šňůra?

Určitě jste někdy o paracordu slyšeli, ale spíše pod českým názvem, padáková šnůra (AJ: parachute cord). Mezi nejčastěji využívaným paracordem je typ III. 550, který je o průměru 4 mm. Jedná se o nylonové (PA) lanko, které nejčastěji využívali paragání a výsadkáři za druhé světové války, kteří přišli s mnoha využitími, jelikož jejich mise, byly většinou bez zásobování a museli si pomoci vším, co měli nebo našli.

Dnes se paracord neboli padáková šňůra využívá na mnoho způsobů, ale nejčastěji se samozřejmě objevují v padácích, ale i v turistice nebo outdooru. Protože se jedná o kvalitní, zhledný a velmi pevný materiál, využívají jej i dnes lidé ke kreativnímu tvoření, jako my v Padoki, ze kterých vyrábíme náramky.

Paracord náramek Cobra

Paracord náramek Cobra

Cena: 299 Kč

Prohlédnout náramek

Paracord náramek Nekonečno

Paracord náramek Nekonečno

Cena: 299 Kč

Prohlédnout náramek

Paracord náramek Tarantule

Paracord náramek Tarantule

Cena: 299 Kč

Prohlédnout náramek

Jaké jsou vlastnosti paracordu?

Padákovou šňůru je možné koupit dnes za solidní peníze a v několika velikostech. Barevných provedení je skutečně hodně, proto možností kombinací a využití je mnoho. Padákovka je vyrobena z polyamidových vláken (nylonu). Obal například TYPU III. 550 je pružnější a upletený z 32 nebo 36 pramenů a jeho jádro tvoří 7 dvojitých přízí.

Je možné i padákovku rozebrat a využít jeho jednotlivé části. Například jádro z pryže, můžete použít k rybaření nebo šití. Obal můžete také využít, po vytáhnuti jádra, jako návlek například k dočasné opravě poškozeného kabelu, jako ochranný obal kabelu od počítačové myše nebo ke kreativní tvorbě.

Hlavní výhody paracordu:

+ Síla – Její pevnost je hlavní výhoda, proč je tato šňůra tak hojně využívaná. Nejpoužívanější paracordem je 550 TYP III. o průměru 4 mm, udrží až 250 kg.

+ Nehořlavost – Materiál je nehořlavý. Jde sice zapálit, ale rychle se uhasíná. My při výrobě konce opalujeme a zamačkáváme, abychom ukončili a zajistili pletený výrobek.

+ Odolnost – Velmi odolná šňůra, která vydrží velmi dlouho. Lze je používat opakovaně, přitom zůstává flexibilní a odolná.

+ Nízká hmotnost - Na to, jak je padákovka silná a odolná, je i velmi lehká. Cca 70 metrů váží necelých 500 gramů.

+ Odolnost vůči vodě, rzi a plísni – Vnější přírodní vlivy, jako je například voda padákové šňůře nijak neškodí. Navíc velmi rychle schne a nijak se nedeformuje. Jelikož neobsahuje kovy, je samozřejmě odolná proti rezivění.

+ Struktura – Po rozebrání vám zbyde velmi tenká, ale pevná pryž a obal. Oba tyto materiály můžete využít různými způsoby

Jaké typy a velikostí se běžně nabízí

Paracord TYP I. 100 (dříve micro cord)

Popis: Jde z nejtenčích paracordů, který slouží především k tvoření různých výrobků či omotávky. Využívá ji jej například někteří výrobci nožů, jako omotávku nebo průvlek. My tento typ padákové šňůry využíváváme k výrobě paracord náramků se složitějšími vzory průplety.
Šíře: 2 mm
Nosnost: až 100 kg
Využití: kreativní výroba, kutilství

Paracord TYP II. 425

Popis: Vynikající velikost pro kutily a domácnost. Je velmi pevná a vejde se tam, kam nevleze nejpoužívanější TYP III. 550.
Šíře: 3 mm
Nosnost: až 181 kg
Využití: Kreativní výroba, kutilství, multifunkční šňůra pro domácí použití či outdoor

Paracord TYP III. 550

Popis: Nejpoužívanější typ padákové šňůry, která má mnoho využití. My jej nejčastěji využíváváme k pletení náramků, přívěsků a občas obojků. Na dovolené se nám kolikrát také hodila, jako pomocný držák, tkanička do bot či jako prádelní šňůra.
Šíře: 4 mm
Nosnost: až 250 kg
Využití: Kreativní výroba, kutilství, multifunkční šňůra pro domácí použití, outdoorový pomocník, padák, obojky, vodítka, opasky, přívěsky

Paracord TYP IV. 750

Popis: Tento typ je už méně flexibilnější a práce s ním, je těžší. Pokud potřebujete zvýšit nosnost, pak je tato padáková šňůra perfektním pomocníkem.
Šíře: 4,5 mm
Nosnost: až 340 kg
Využití: Všude, kde je potřeba větší nosnost, hůře se uvazuje na těsnější uzly.

Paracord TYP V. 1250

Popis: Síla a nosnost, vhodná jako tenčí lano. Využijete jej, pokud potřebujete hodně vysokou nosnost a něco tenčího, než je klasické lano.
Šíře: 6 mm
Nosnost: až 566 kg
Využití: Vynikající síla a nosnost, využívaná spíše už jako například tažné lano (i auta, ale je udělat více omotů).

Shockcord

Nejedná se o klasický paracord, ale o jeho pružného bratra. Tento typ můžete znám pod názvy jako „bungee cord“ nebo „elastics rope“. Vlastnosti paracordu byly zachovány, ale je flexibilnější. Střed shockcord šňůry je tvořen gumovým jádrem, které má 100% elasticitu i přesto má stále poměrně vysokou nosnost (shockcord s průměrem 3 mm má nosnost až 45kg)

Pozor na levné kopie

Pokud budete někdy nakupovat paracord, doporučujeme se vyhnout zahraničním tržištím, jako je například aliexpress. Cena tam však může být lákavá, ale nedostanete, pravý paracord. Jejich materiál navíc obsahuje příměsi, které nejsou zdraví prospěšné.

Dle našich testů, nemá kvalitní výrobek takovou nosnost a odolnost. Udržel maximálně 200 kg a poté prasknul. U originálu, jsme dosáhli nosnosti až 270 kg, bohužel více závaží už jsme neměli. Nás sice při výrobě náramků netrápí nosnost, ale naše zákazníky, kteří je využívají v outdooru, rozhodně ano.

Po nákupu padákovky z aliexpresu, nás hlavně zarazil zápach, jádro a struktura. Šňůra smrděla, jako by ji někdo skladoval mezi olejem a naftou, navíc nebyl čistá, byli na ní špinavé mapy, jako by ji před odeslání vyváleli v louži. Hned po rozbalení a ohmatání, mi bylo jasné, že není něco v pořádku. Šňůra byla jaká si měkká, jako by ji chyběla část pryžového jádra, což tak i bylo.

Kupoval jsem TYP 550, který v originále má být 7 dvojitých přízí, ale od alíka jich tam bylo pouze 5, někdy i méně. V neposlední řadě se mi vůbec nelíbil vzhled, oproti originálu. My nakupuje od českého výrobce, který má u TYPU 550 krásný, téměř hladký vzhled, ale z aliexpressu, měl více povrchových vroubků, které na šňůře nevypadají moc hezky.

Levné a neoriginální paracord šňůry jsem odložil do šuplíků a používám je, pouze na nějaké „prasárny“, kde mi nejde nijak o vzhled ani moc o nosnost. Kvalitní padáková šňůra u nás vyjde cca na 12 Kč za jeden metr, což si myslím, že není moc, abych zbytečně riskoval, že si koupím smradlavý a nekvalitní produkt.

Paracord použití v praxi

Jak využít padákovou šňůru v praxi?

My padákovou šňůru využíváme především k výrobě náramků, různých vzorů a barev. Jelikož ji musíme mít skladem velké množství, mockrát jsme ji využili na dovolené jak v hotelu, tak především ve stanu, turistice nebo na rybách.

Asi dvakrát, nám paracord byl i nápomocný při turistice po horách, když se nám natrhly či ošoupaly tkaničky nebo jsme potřebovali něco přivázat k batohu. Naposled jsem musel rozmotávat svůj náramek, jelikož jsme vyrazili na hory a sebou vzali boby, abychom se dolů trochu projeli. Díky paracordu jsem měl, jak boby připevni na batoh a samozřejmě, použít k tažení syna, když originální šňůra praskla.

Dnes si balíme padákovku výjimečně, protože ji mám vždy u sebe v podobě náramku, který vždy ladí k mému outfitu. Protože si náramky z paracordu oblíbil i náš syn, má i on u sebe vždy náramek, který po rozmotání většinou nabídne dvakrát dva metry. Jaké možnosti jsou využití paracordu se dozvíš v dalším článku, ale pro ukázku je níže uvedených pár tipů.

Pár tipů, jak v případě nouze použít paracord:

- Tkanička do bot

- Tažná šňůra

- Uvázaní provizorního přístřešku, v případě, že se ztratíte v přírodě

- Náhradní popruh pro batoh

- K uvázání načiní k batohu

- Zahradní šňůra

- Odměřovací šňůra

- Výroba luku

- Past na zvěř

Publikováno v:: Novinky

Vložit komentář

Nejnovější články